Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

9135 poruka u 2041 tema- 1944 članova - Poslednji član: Nsnsns021
Blokovi - Novi Beograd - ForumBlokoviMuzikae deco nemate pojma sace mara da vam nesto kaze....o muzici posto imam pravo
Stranice: [1]
Štampaj
Autor Tema: e deco nemate pojma sace mara da vam nesto kaze....o muzici posto imam pravo  (Pročitano 28867 puta)
marija
Newbie
*

« poslato: 24. Јануар 2008, 21:51:12 »

Kako su se epohe smenjivale, njihovo trajanje je bivalo sve kraće i kraće, dok u XX veku stilovi nisu postali pravci koji se pojave, naprave bum i brzo prođu. Dva pravca koja su najviše uticala na razvoj muzike koju slušamo svakodnevno su džez koji je nastao 1917. (crnački folklor) i rok, koji je direktno nastao iz ritma i bluza 50ih godina u vidu rock'n'rolla. Prva velika imena koja su nastavila tradiciju Geršvina i Armstronga bila su Badi Holi, Litl Ričard i "kralj" - Elvis Prisli. Posle toga dolazi period kada su se ljudi podelili po tome koji od 2 najveća benda svih vremena više vole - Bitlse ili Roling Stonse. Još pre ulaska u 70-te godine svet je slušao Dorse, Džimi Hendriksa, Dženis Džoplin, Cepeline, da bi ovaj zvuk u narednoj deceniji dostigao vrhunac, što je propraćeno paradom kiča jer ljudi uvek preteraju (najlakše je otići u krajnost). U osamdesetim godinama se muzika već nije mogla razaznati od gomile tog istog kiča u koji je zavijena, jer više nije bila u prvom planu i kao da se pronalazila samo u tragovima. To je dovelo do stagniranja roka, ali se to još uvek nije toliko osećalo zbog eha iz 70ih. U međuvremenu,iz hard roka koji je nastao iz roka kada su u upotrebu ušle distorzije i električne gitare, nastali su brojni derivati od kojih se račvaju 3 glavne (često sukobljene) struje: metal, punk i grunge. Metal je najstariji i traje uporedo sa hard rokom, često se sa njim i prepliće, a do sad se razvio u više od 10 podpravaca (heavy, thrash, speed, power, progressive, black, death, doom, gothic, nu metal.....) i, mada mnogi ne znaju, ima vrlo razvijenu scenu. Punk je doživeo bum sredinom 70ih sa grupama Seks pistols, Ramonsi, Kleš (iako mnogi smatraju da prve naznake potiču još iz 60ih godina)..... Taj pokret je aktivno živeo samo par godina, mada još uvek živi i razvija se, ali više u okvirima underground scene. Jedina svetla tačka roka (i moje lično mišljenje muzike uopšte) nakon one dekadencije 80ih godina i kao reakcija na istu je pojava grunge-a! Već pre početka 90ih godina u Sijetlu, u Americi, postojale su naznake o ovom pokretu mladih ljudi koji su želeli da svoju ideologiju obuku u karirani flanel i prenesu svetu ideju da ne treba biti ravnodušan. Sve je to bilo propraćeno bendovima kao što su Nirvana, Alice in chains, Pearl jam, Soundgarden, Smashing pumpkins, itd. koji su zasnovali i držali Sijetl scenu. Nažalost, brojni problemi su uticali na to da ova ideja izgori negde u modernom kapitalističkom društvu 90ih godina jer je bila u velikoj suprotnostima sa okolnostima u kojima je nastala. Pokazalo se da kako svet postaje agresivniji potrebna mu je i agresivnija muzika i kako se sve provlači kroz struju, ni muzika nije mogla da ostane neoštećena.......
Sačuvana

MaRa
Bo_JAH
Hero Member

« Odgovor #1 poslato: 24. Јануар 2008, 23:27:03 »

Simpatichno i manje vishe poznato, bar meni. Samo, glupo ti je ovo "e deco", ja zgurah dvaes' osam u ovo debelo dupe i slusham muziku od svoje 4-5-te godine, nemoj da brinesh :]

Al' imash iz Sijetla (kao zvuka) nastavak u vidu Tool-a recimo (direktni naslednici Alice In Chains-a), uz Tool uvek i A Perfect Circle, dodao bih Faith No More koje ja obozhavam. Inache volim i Tool i APC, da ne bude zabune.

A da, ne smesh zaboraviti jedno ime 90-tih: Rage Against The Machine (revolucija)

A ne smesh zaboraviti da je uporedo sa punkom, tj. iz njega nastao i prvi elektro zvuk i prve rejv zhurke tadashnje. (hvala Bamboochi na filmu "24 hour party people" u kojem je to lepo objashnjeno, pominju se New Order itd., stvaranje Factory-a, i kapiranje da jedan d.j. mozhe da zabavi masu isto kao i ceo bend)

Po meni, glupo je zaustaviti se sa muzikom zato shto ti vishe nije kao pre. Postoji i dan danas odlichnih bendova samo ih treba pronatji. Od gitara danas volim , pored pomenutih Tool-a i Circle-a, Incubus, Muse, skoro otkrio Chevelle ... mozemo o muzici do prekosutra  :]
 A ima nas ovde pored mene josh ljubitelja kvalitetne muzike.

I nemoj nikad zaboraviti, kad vec pominjesh jazz, recikliranje i semplovanje istog sa kraja 70-ih i nastanak rap-a, koji je isto danas evoluirao u shugavi r'n'b kojeg predstavljaju kao hip hop na mtv-u, uzhas!@#$

I, nemoj zaboraviti ni reggae, nastao od izvornog jamajchanskog ska pravca. Da bi se taj izvorni ska (prve generacije) razvio u engleski ska druge generacije pod uticajem punka i reggae-a. To su Clash, Madnessi i ostale velichine.

Sad kad bolje pogledam, mnogo si suzila prichu :]

Uh, ima josh :] Pa i jazz je evoluirao u sve i svashta. Ja lichno obozhavam da slusham fusion jazz, opaki svirachi, shto bi mi u slengu rekli "jebachi keve".

Ima bre muzike gomila, samo je treba slushati.

Sačuvana
ivke
Administrator
Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 25. Јануар 2008, 01:46:33 »

E Maro, a šta o svemu ovome misli Jelena Paunović?
Sačuvana

BadMan
Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 25. Јануар 2008, 10:18:13 »

O cemu ovi kume?
Sačuvana

ivke
Administrator
Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 25. Јануар 2008, 10:42:22 »

Ne'am pojma, mrzi me da čitam. Da sam hteo toliko da čitam kupio bih knjigu a ne monitor.
Sačuvana

ivke
Administrator
Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 26. Јануар 2008, 14:26:54 »

Čestitam bamboocha!
Prethodna poruka je 3000-ta poruka na forumu, dobili ste vrednu nagradu.
Sačuvana

ivke
Administrator
Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 26. Јануар 2008, 14:50:06 »

Marija, reci ti nama, koliko ti imas godina?
Pogledaj, pise desno od: Starost:  Namigivanje
Sačuvana

marija
Newbie
*

« Odgovor #7 poslato: 27. Јануар 2008, 22:03:34 »

marija ima 23 godine ali se bavi muzikom od svoje 6 i mogla sam ja i opsirnije nije problem ali nema potrebe inace to deco je uzrecica nesto kao de ste ljudi ? ja kazem de ste deco...nema lose..hehe a sto se tice same teme treba ih biti vise jer retko ljudi poznaju samu istoriju muzike svako doda nesto zanimljivo i eto...skupi se dosta korisnih informacija...pozdrav od mare
Sačuvana

MaRa
NBG_GIRL
Jr. Member
**

« Odgovor #8 poslato: 28. Јул 2008, 12:41:55 »

serpa i varjaca pa udri! zezam se,nema ljutnje maro
Sačuvana
ivona7
Newbie
*

« Odgovor #9 poslato: 06. Јануар 2010, 20:11:32 »

Zelenko Maro duso (da ne kazem - dete Smeško), iznenadila bi se koliko klinci iz blokova o muzici znaju, i to uopste nije malo u odnosu prema ostalim krajevima grada - stavise Smeško.....Za svoje 33 godine zivota svaceg sam se nagledala, u muzickoj pedagogiji sam vec 9 godina ( zavrsila BG Akademiju, pa i magistrirala), i jedino sto mogu da kazem za vecinu klinaca iz blokova je - BRAVO Cheesy! I ne govorim ti ovo iz perspektive profesora muzicke skole, pricam o samoukim klincima. Evo ti jedna pozivnica: Pre 3 godine opstina Savski venac oraganizovala je festival za klince, zove se Urban Fest, ili-ti SVURF, odrzava se svake godine u novembru, svira se ROCK (u svim svojim varijantama), Jazz, izvodi Hip Hop, SKA, itd...Pa svrati nekad da vidis sta "klinci" iz blokova rade  Zelenko Jezik....Kiss!
Sačuvana
Stranice: [1]
Štampaj
Prebaci se na: